Pracownicze Plany Kapitałowe wprowadzono kilka lat temu. Celem jest umożliwienie dobrowolnego oszczędzania środków na emeryturę wspólnie przez pracownika, pracodawcę oraz państwo.
Sposób działania PPK jest następujący: pracodawca nawiązuje współpracę z instytucją finansową, która tworzy indywidualne rachunki PPK do wpłat dla pracowników. Rachunki pracowników zasilane są z wpłaty naliczonej z wynagrodzenia oraz z wpłaty od pracodawcy. Wpłat dokonuje również państwo przelewając wpłatę powitalną oraz dopłatę roczną.
Czy uczestnictwo w PPK jest obowiązkowe?
Uczestnictwo w PPK jest całkowicie dobrowolne, zatem pracownik może w dowolnym momencie przystąpić do programu oraz zrezygnować z dalszego uczestnictwa. Gdy pracownik w ogóle nie chce zostać zgłoszony do PPK, może złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji z przystąpienia do PPK.
Do PPK może przystąpić pracownik pomiędzy 18 a 55 r.ż. Osoby, które ukończyły 55 r.ż., ale nie ukończyły 70 r. ż. muszą złożyć wniosek o objęcie ich umową o prowadzenie dla nich rachunku PPK.



