Ustalenie wynagrodzenia za pracę

Wynagrodzenie w umowie o pracę.
W umowie o pracę ważnym aspektem jest wysokość wynagrodzenia za pracę pracownika. Aby adekwatnie odzwierciedlało ono rodzaj pracy i wymagane kwalifikacje, a także ilość i jakość pracy, powinno być odpowiednio ustalone.

Minimalne wynagrodzenie za pracę

Minimalne wynagrodzenie za pracę jest takie samo dla wszystkich pracowników na etacie i nie zależy od długości stażu pracy. W przypadku, gdy wynagrodzenie pracownika w danym miesiącu jest niższe niż minimalne, pracodawca jest zobowiązany do dokonania wyrównania.
Dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w niepełnym wymiarze czasu, minimalne wynagrodzenie za pracę jest proporcjonalne do liczby godzin przepracowanych w danym miesiącu.


 

 

 

 

Składniki wynagrodzenia za pracę

Do wynagrodzenia pracownika, którego minimalna wysokość jest określona przez Główny Urząd Statystyczny, zalicza się różne składniki, takie jak:

  • wynagrodzenie zasadnicze;
  • dodatki za staż pracy;
  • premie;
  • nagrody;
  • dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.

Niektóre składniki, takie jak nagrody jubileuszowe, odprawy pieniężne, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatek za pracę w porze nocnej i dodatek za staż pracy, nie są brane pod uwagę przy obliczaniu minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Pracodawca ma prawo ustalić dodatkowe składniki wynagrodzenia, jednak kodeks pracy gwarantuje pracownikowi pewne dodatkowe składniki wynagrodzenia, takie jak dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej, których pracownik nie może być pozbawiony na mocy przepisów obowiązujących u danego pracodawcy.

Wynagrodzenie i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikom pracującym w porze nocnej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdą godzinę pracy w tej porze. Minimalna wysokość dodatku jest określona w Kodeksie pracy, ale pracodawca może go ustalić na wyższym poziomie. Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje normalne wynagrodzenie za każdą przepracowaną godzinę, czyli takie wynagrodzenie, które otrzymuje on regularnie. Praca w godzinach nadliczbowych musi być dodatkowo rekompensowana poprzez dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% lub 50%, lub czasem wolnym.
Dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych w nocy, w niedziele i święta, w dniu wolnym od pracy udzielonym za pracę w niedzielę lub w święto, oraz za przekroczenie 40-godzinnej tygodniowej normy czasu pracy w okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które przysługuje dodatek w wysokości 50%. Dodatek w wysokości 50% przysługuje za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w dni będące dla pracownika dniami pracy, z wyjątkiem pracy nadliczbowej w porze nocnej.

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy

Pracownikowi w przypadku niezdolności do pracy przysługuje wynagrodzenie zgodnie z przepisami prawa pracy. Jeśli niezdolność do pracy trwa do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia. Jeśli niezdolność do pracy trwa do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego dla pracownika, który ukończył 50. rok życia, lub do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego w przypadku wypadku w drodze do pracy, lub z pracy, choroby przypadającej w czasie ciąży, poddania się badaniom lekarskim lub zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, pracownik ma prawo do 100% wynagrodzenia. Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy oblicza się na podstawie zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia w przypadku niezdolności do pracy w czasie urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego lub tymczasowego aresztowania pracownika.

Wynagrodzenie urlopowe

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie urlopowe równe temu, które by otrzymał, gdyby pracował w czasie urlopu wypoczynkowego. Wynagrodzenie to uwzględnia wynagrodzenie i inne świadczenia związane ze stosunkiem pracy, z wyjątkiem pewnych składników, takich jak nagrody jubileuszowe, wynagrodzenie za czas gotowości do pracy lub niezdolność do pracy z powodu choroby. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości są uwzględniane w wynagrodzeniu urlopowym, natomiast w przypadku składników zmiennych sumuje się je w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc wykorzystywania urlopu. Jeśli wysokość zmiennych składników jest o wysokich wahaniach, mogą one być uwzględnione w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie do 12 miesięcy przed miesiącem rozpoczęcia urlopu. Następnie wynagrodzenie za jedną godzinę pracy jest mnożone przez liczbę godzin, jakie pracownik miałby przepracować w czasie urlopu w normalnych warunkach.

Dodatek do wynagrodzenia za pracę w niedzielę lub w święto

Jeśli pracownik wykonuje pracę w niedziele lub święta, pracodawca powinien zapewnić mu dzień wolny od pracy. Jeśli pracownik pracował w niedzielę, dzień wolny od pracy należy mu się w ciągu 6 dni poprzedzających lub następujących po niedzieli, za którą pracował. Jeśli pracował w święto, dzień wolny od pracy należy mu się w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeśli pracownikowi nie udzielono dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub święto, przysługuje mu dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Pracownik powinien mieć co najmniej jeden dzień wolny od pracy w niedzielę co cztery tygodnie, z wyjątkiem pracowników zatrudnionych w systemie weekendowym. Przepisy dotyczące pracy w niedzielę stosuje się również do pracy w święto przypadające w niedzielę. Jeśli pracodawca nie udzielił pracownikowi dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub święto, pracownik może wykonywać pracę w godzinach nadliczbowych.